Popülaritesini Artıran Kartepe

2000’li yıllardan sonra popülaritesini artıran Kartepe, bugün  ülkemizin en çok tercih edilen kayak merkezlerinden birisine sahip. İstanbul’a yakın olması sayesinde gelişme potansiyeli gösterebilmiş olan merkez, yerli turistlere ek olarak yabancı turistleri de ağırlamaktadır. Modern ve Uluslararası standartlara uygun pistlere sahip olan Kartepe, zirvesindeki tek lüks oteli ile de konaklama ihtiyacına cevap veriyor.

Kartepe Kayak Merkezi’nin en yüksek rakımı 1700 metre ve bölge Samanlı Dağları arasında yer almaktadır. Kartepe ilçesi ise 2008 yılında çıkarılan kanun sonucunda 7 beldenin birleşmesi sonucunda oluşmuştur.

Kartepe’nin en dikkat çeken yönlerinden birisi de pistlerden görünen Sapanca Gölü’dür. Çam ağaçları arasında kayağınızı yaparken, büyüleyici Sapanca Gölü manzarası da kayak zevkinize olumlu etki edecektir. Kayak sezonunda 1-2 metre arasında kar kalınlığı görünen Kartepe pistlerinde, profesyonel ve acemiler için uygun parkurlar bulunmaktadır.

Kartepe Kayak Merkezi’ne Hangi Aylarda Gidilir?

Türkiye’nin en çok tercih edilen 5 kayak merkezinden birisi olan Kartepe, kayak sezonunu Aralık ayının ilk haftasında açıyor. Çok kısa bir sezona sahip olan Kartepe’de sezon, Mart ayının ilk haftasında son bulmaktadır.

Kartepe, bazı sezonlarda kar sorunu yaşayabiliyor. O nedenle yola çıkmadan önce mutlaka Kartepe pistlerindeki kar kalınlığını kontrol etmenizi öneriyoruz.

Kartepe’de Konaklama Olanakları

Kartepe’de konaklama açısından çok fazla alternatif yok. Pistlerden uzaklaştığınızda otel ve dağ evi sayısı artıyor olsa da, pistlere yakın sadece tek bir otel bulunmaktadır.

Zirvenin tek sahibi olan The Green Park Kartepe Resort, konuklarına yarım pansiyon konsepti ile hizmet veriyor. 5 yıldızlı lüks bir kayak tatili olan tesiste, sömestr gibi yoğun dönemlerde yer bulmak mümkün olmuyor. Bu nedenle mutlaka rezervasyonlarınızı erken tarihlerde yaptırmanızı öneriyoruz.

Otel konukları, pistlerden faydalanmaları için ihtiyaç duyacakları skipasslar için ekstra ücret ödemiyorlar. 1 günlük skipass ücretinin 100 lira olduğunu hesaba katarsak, Kartepe tatilinizde konaklamayı ciddi bir şekilde düşünmeniz gerektiğini de söyleyebiliriz.

Kartepe’de Ne Yenir?

Kartepe’de konaklamalı bir tatil yapıyorsanız, otelinizin açık büfesinde kendinize bir ziyafet çekebilirsiniz. Günübirlik seyahat eden kayak severler için ise ilk tavsiye edeceğimiz elbette sucuk ekmek olacaktır.

Kayak tatili için yola çok erken saatlerde çıktığınızı varsayarak, Kartepe’nin eteklerinde bulunan Maşukiye beldesinde güzel bir kahvaltı yapmanızı önerebiliriz. Maşukiye doğal güzellikleri ile size organik ve manzarası güzel bir kahvaltı yapma imkanı sunacaktır. Ayrıca yine Maşukiye’de çok lezzetli alabalık yapan küçük balık lokantaları bulunuyor.

Kartepe ve diğer tüm kayak merkezlerinin ortak atıştırmalığı ise elbette sucuk ekmek. Dağın zirvesinde, kayak yapmaktan yorulmuş bünyenize adeta doping etkisi yapacak olan sucuk ekmeği büfelerden veya restoranlardan satın alabilirsiniz. Yemek için ekstra para ödemek istemiyorsanız, portatif bir tüp ve malzemeleri getirerek ziyaretçiler için ayrılmış uygun bölgelerde küçük bir mangal ziyafeti verebilirsiniz.

Kartepe’ye Nasıl Gidilir?

İstanbul’a sadece 110 kilometre uzaklıkta olan Kartepe, kısa bir araç yolculuğu sonrasında ulaşılabilecek bir konumda. Özel aracı bulunmayan okurlarımız, tur şirketleri ile anlaşabilirler. İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir gibi büyük kentlerde Kartepe tur şirketleri bulunmaktadır. Tur şirketlerinin oteller ile yaptıkları anlaşmalar sayesinde uygun fiyatlı bir kayak tatili yapabilirsiniz. Tur şirketleri sadece günübirlik değil konaklama seçenekli paketleri de sunmaktadır.

Özel aracı ile giden konuklarımız, Kartepe’ye çıkış yolunda zorlanmamak için araçlarında kar lastiği takılı olmasına dikkat etmeliler. Bir dağa çıkacağınız unutmamalı ve her türlü olumsuz şarta hazırlıklı olmak adına araçta zincir bulundurmayı da ihmal etmemeniz gerekmektedir.

Cevap bırakın