Kayak Severler Kartepe’ye Akın Ediyor

Kış ayları yaklaştıkça kayak severler, acaba kış sezonunu nerede geçirsem diye düşünmeye başlarlar elbette. Kar tatilini sevenler için Türkiye çok şanslı bir ülke zira neredeyse her bölgemizde Uluslararası hizmet veren bir kayak merkezi bulunuyor. İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir gibi şehirlerimize yani neredeyse ülke nüfusumuzun yarısına sahip olan bu 4 şehre de yakın olan Kartepe Kayak Merkezi ise bu kış turizmi bölgelerinden bir tanesi. Büyük şehirlerin hareketinden bunalmış olan herkes, 2 günlük bir hafta sonu tatili için Kartepe’ye kaçamak bir tatil planlayabilir. Pistleri ile hem profesyonel hem de acemi kayak severlere hitap eden Kartepe, bunun yanında yaz ve bahar aylarında da karın altından çıkan muazzam bitki örtüsü ile sadece kış turizmine hitap etmediğini kanıtlıyor.

Sapanca Gölü manzarasına sahip olması ve eteklerinde Maşukiye gibi belki de ülkemizin en güzel 10 köyünden birini barındırması, Kartepe’yi giderek daha çok uğranan bir turizm bölgesi haline getirmiş durumda. İstanbul’dan ulaşımı çok rahat olan Kartepe, trafik olmadığını düşünürsek sadece 1 saatte ulaşılabilecek bir lokasyon.

Kartepe Kayak Merkezi Konaklama

Kartepe Kayak Merkezi ve Sizi Bekleyen Doğa - kayak merkezi

Green Park Kartepe, bölgenin tek oteli. Bu durum biraz can sıkıcı olsa da erken rezervasyon yaptırarak tatilin keyfini sorunsuz çıkarabilirsiniz. Son derece lüks ve başarılı bir otel olan Green Park’ın tek olumsuz yanı tek olması. Özellikle sömestr dönemlerinde burada yer bulunamadığı için mecburen en az 15 km uzaklıktaki oteller tercih ediliyor. Eğer imkanınız var ise Green Park Kartepe oteline sömestr ve hafta sonları harici gelmenizi tavsiye ederiz zira telesiyej kuyruklarını beklerken tatilinizin yarısının ayakta geçtiğini fark edebilirsiniz.

Geyik Alanı Tepesi

Acemi kayak severler için çok keyifli pistlere sahip olan Geyik Alanı Tepesine telesiyejler ile ulaşım sağlanıyor. Tepede 2, 3 ve 4 numaralı pistler bulunmakta. Ben burada kaymaktan çok keyif aldım, kayak sporlarında çok iddialı olmayan kişilere kesinlikle öneriyorum. Çok acemi okurlarımız ise Geyik Alanı Tepesi yerine Kadıkonağındaki en kolay pistleri tercih edebilirler.

Kartepe

Kayak Severlerin Sevdiği Rota Kartepe Kayak Merkezi - Pist Ulaşım

3 kişilik telesiyejler ile ulaşılan Kartepe’de kırmızı pistler bulunuyor. Acemilere önermediğimiz bu bölge daha çok profesyonel veya tecrübeli kişilere hitap etmekte.

Kartepe Kayak Merkezine Ne Zaman Gidilir?

Kayak sezonunda kar kalınlığının 3 metreye kadar çıkabildiği Kartepe’nin sezonu 3 ay sürmektedir. Aralık ayının başından Mart ayının başına kadar doya doya kayabilirsiniz. Ancak yola çıkmadan önce mutlaka hava durumunu ve kar kalınlığını kontrol etmeyi unutmayınız.

Kartepe’de Neler Yapılır?

Eğer kaymayı bilmiyorsanız mutlaka profesyonel eğitmenlerden özel ders alarak ve ekipman kiralayarak kaymayı öğrenin. Bu sayede zaten kısa olan tatilinizden maksimum verimi ve zevki alabilirsiniz.

ATV turlarına çıkabilir veya bahar aylarında doğa turu yapabilirsiniz. Aileniz ile mutlaka bahar ve yaz aylarında bölgeye gelip gün boyu sürecek piknikler yapabilirsiniz.

Cesaretiniz varsa eğer yamaç paraşütü ile tüm Kartepe’nin hakimi olabilirsiniz.

Bölgenin yöresel kahvaltı, köfte, balık, mantar ve ızgara çeşitlerini deneyebilirsiniz. Özellikle dağın tepesinde sucuk ekmek yemenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Maşukiye

Şehrin Karmaşasından Sıkıldıysanız Kartepe Sizleri Bekliyor!

Kartepe Kayak Merkezi’ne giderken yolunuzun üstünde bulunan ve aynı zamanda uygun ekipman kiralayabileceğiniz Maşukiye’yi mutlaka geziniz. Dört mevsimde ayrı bir güzel olan belde aynı zamanda muhteşem manzarası ile güzel alabalık restoranları barındırmaktadır.

Sapanca Gölü

Kış Sporu Meraklıları Kartepe'de Nerde Kalabilir?

Uzunluğu 15 kilometre olan göl kayak yaparken her daim manzaranızda olacak. Bunun dışında mutlaka yakından da görmenizi tavsiye ederiz. Bunun yanında yaz ve kış aylarında ayrı güzel olan Kartepe yaylaları da uğranması gereken yerler arasında.

Cevap bırakın