Kartepe’de Yapabileceğiniz Spor Çeşitleri

Kartepe, Türkiye’nin en popüler 5 kayak merkezi arasından birisine ev sahipliği yapmaktadır. Bu sebepten dolayı da bölgenin sadece kayak severlere hizmet ettiği algısı bulunmaktadır. Halbuki Kartepe, yılın her mevsiminde onlarca farklı aktivitenin yapılabildiği doğal bir turizm merkezidir. Her mevsimde farklı bir macera yaşayabileceğiniz bölge, ziyaretçilerine kamp yapma imkanı da sunmaktadır.

Yazın ve Kışın yapacağınız tatillerde huzur bulabilir veya adrenalin dolu dakikalar yaşayabilirsiniz. Ne isterseniz onu bulacağınız Kartepe’de yapabileceğiniz aktivitelere bir göz atalım.

Kürek Sporu

Kartepe’ye gidenler bölgenin çok yakınında olan Sapanca Gölü’nü mutlaka görmüşlerdir. Sapanca Gölü’nde her sene küret sporu aktiviteleri düzenlenmektedir. Büyük turnuvalar düzenlendiği gibi bu spora heves edenler için de kürek dersleri verilmektedir.

Fotoğrafçılık Turları

Kartepe, muhteşem dağının yanı sıra derelere, köylere ve göle sahip bir bölgedir. Kış ve Yaz fark etmeksizin muhteşem manzaraları size sunan bölge, fotoğraf sevenler için adeta bulunmaz bir nimet. Bölgede düzenlenen foto safari etkinliklerine ve fotoğrafçılık turlarına katılarak, muhteşem anılar biriktirebilirsiniz.

Balıkçılık

Yer altı su kaynaklarının çok çeşitli olduğu Kartepe’de, balık popülasyonu ve çeşitliliği çok yüksektir. Bu sayede amatör olta balıkçılarının ilgisini çeken bölge, Sapanca Gölü başta olmak üzere bir çok gölet ve derede de balık tutma imkanı sunmaktadır. Bu su kaynaklarında ağırlıklı olarak sazan, yayın balığı, ketal, turna, alabalık ve kızılkanat bulunmaktadır. Yılın bazı dönemleri, balıkların yavrulama dönemleri olduğu için avlanmak yasaktır.

Kuş Gözlemciliği

Sapanca Gölü, dünya üzerindeki en çok kuş çeşitliliğinin olduğu bölgelerden birisidir. Bu sayede kuş meraklılarına, gözlemcilik yapma imkanı sunan bölgede aynı zamanda kuş harici farklı canlılarda bulunuyor. İyi bir fotoğraf makinesi ile oldukça özgün kareler yakalayacağınızın garantisini veriyoruz.

Paintball Oyunu

Kartepe’de ve Maşukiye’de bu eğlenceli grup oyunu için çeşitli alanlar düzenlenmiştir. Arkadaş gruplarınızla, ailenizle veya orada henüz tanıştığınız farklı gruplar ile adrenalin dozu çok yüksek bu oyunu oynayabilirsiniz. Kartepe’nin ormanlık alanlarında oynanan paintball, düz arazilere nazaran çok daha zevk vermektedir.

Kartepe’de Golf Keyfi

Çok az kişi tarafından bilinse de Kartepe’de golf sahası bulunmaktadır. Burada golf oynayabilir veya profesyonel eğitmenlerden golf dersleri de alabilirsiniz. Golf sahası tüm gereksinimleri bulunan ve oldukça büyük bir alanı kaplayan Uluslararası Standartlara sahip bir spor alanıdır. Golf sporuna başlamak isteyenler için yemyeşil Kartepe gol alanları, müthiş bir fırsat.

Trekking

Kartepe, Türkiye’deki en verimli trekking parkurlarına sahiptir. Bireysel veya gruplar halinde trekking yapabileceğiniz yerler arasında Fındık Suyu Yürüyüş Parkuru, Dalgakıran, Soğucak Yaylası, Maşukiye, Karabayır, Eşme Sahili, Altıoluk ve Kuzu Yaylası bulunuyor. Trekking yılın her mevsimi yapılabiliyor olsa da Yaz ve Bahar mevsiminde uygun hava şartlarından dolayı çok daha zevkli olmaktadır.

Şehir hayatındaki iş ve eğitim temposundan sıkılan bünyeler, mutlaka Nisan ve Eylül arasında Kartepe’ye trekking yapmaya gelmeliler. Doğanın içinde vakit geçirmek zihninizi ve ruhunuzu yenileyecek. Zorlu parkurlar sayesinde yoğun bir şekilde çalışacak olan kaslarınız da daha dinç olmanızı sağlayacak. Trekking aktivitesinden önce kardiyo ve ağırlık antrenmanları yaparak kaslarınızı güçlendirmenizi tavsiye ediyoruz.

Su Kayağı

Su kayağı sporu dalgasız deniz ve göllerde yapılmaktadır. Kartepe’ye yakın bulunan Sapanca Gölü de bu özellikleri taşıdığı için su kayağı yapmaya uygun bir ortam hazırlar. Türkiye’deki en verimli bölgelerden birisi olması nedeni ile her sene Sapanca Gölü’nde su kayağı turnuvaları düzenlenmektedir. Bu turnuvaları izleyebilir ve profesyonel eğitmenlerden su kayağı dersleri alabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi Kartepe sadece kayak sporlarından ibaret değil. İstanbul’a sadece 1 saatlik mesafede bulunan bu doğal cennet, çeşitli aktiviteleri ile rüya gibi birkaç gün geçirmenizi sağlayacak.

Cevap bırakın