Kartepe Kayak Merkezi’nin Tarihi

Kocaeli’nin en popüler ilçesi olan Kartepe yamaçlarında Türkiye’nin en modern kayak merkezlerinden birisine de ev sahipliği yapmaktadır. Anadolu’ya hükmetmiş her medeniyetin dikkatini çeken bu bereketli bölge, Roma ve Bizans İmparatorlukları döneminde de yaygın olarak kullanılmıştır. Kartepe, Yaz aylarında yemyeşil ve verimli topraklara sahip bir bölge olduğu için geçmiş medeniyetler, bu bölgeyi yaşam alanı olarak kullanmışlardır. Öyle ki günümüzde yapılan kazılarda, Kartepe’nin Hititler döneminden bu yana aktif olarak kullanıldığı görülmektedir.

Hititler ile başlayan Kartepe’nin tarihi Frigler, Yunanlar, Persler, Roma, Bizans ile devam etmiştir. Kartepe, nihayet Selçuklu İmparatorluğu’nun Anadolu’da hakimiyet kurmasından sonra Türklerin eline geçmiş ve Osmanlı Devleti ile asırlar boyunca Türk toprağına dönüşmüştür. Bölgenin doğal güzellikleri, elbette bu asırlar süren tarihi üzerinde çok etkili olmuştur.

Kurtuluş savaşına giden yolda defalarca kez işgale uğrayan Kartepe, stratejik bir noktada bulunmaktadır. Bir destan yazarak başlattığımız Kurtuluş Savaşı sürecinde 1921 yılında Kartepe tamamen bağımsızlığına tekrar kavuşmuştur.

Kartepe’nin Gelişimi

Kartepe önceleri terk edilmiş bir köy havasında olsa da, İzmit’in ülkemizin sanayi üssü haline gelmesi ile beraber gelişmeye başlamıştır. Bu sanayi atılımının yapıldığı 60’lı yıllar aynı zamanda ülkemizde Uludağ ile beraber kayak sporlarının da başladığı yıllardır. Kayağa olan ilginin artması, Kartepe’nin de popüler hale gelmesini sağlamıştır. Yapılan yollar sonrasında kurulan ilk otel, Kartepe Dağı’ndaki kayak maceraları için adeta bir milat olmuştur.

Kartepe dağı ise bundan milyonlarca yıl önce oluşan yer hareketleri ile ortaya çıkmıştır. Türkiye’deki en modern pistlere sahip olan Dağ, coğrafi açıdan çok şanslıdır. Kartepe’nin karları Marmara Bölgesi’nden gelen soğuklar ile oluşmaktadır. Sezon ortasında olası kar azalmaları nedeni ile konukların mağdur olmasını engelleyecek suni kar üreticileri de pistler de bulunmaktadır. Kartepe’nin çevresinde Maşukiye, Aytepe ve Sapanca Gölü gibi de muhteşem doğal güzellikler bulunmaktadır.

Kartepe’nin Bitki Örtüsü

Kartepe çok zengin bitki örtüsü ve muhteşem manzaraları ile sadece Kış aylarında değil Yaz ve Bahar mevsimlerinde de yerli ve yabancı turistlerin akınına uğramaktadır. Konuklarını her zaman kendisine hayran bırakan Kartepe’de ağırlıklı olarak zeytin, fındık, meşe ve kestane ağaçları bulunuyor. Maki ve orman örtüsünün bulunduğu Kartepe’nin eteklerinde ise çok çeşitli meyve ve yine çok sayıda zeytin ağaçları bulunur.

Bu bitki örtüsünün içerisinde doğa yürüyüşleri yapmak zihninizi dinlendirecektir. Yorulduğunuzda ise oturduğunuz her yerden görünecek olan Sapanca Gölü, kartpostallık görüntüsü ile sizi adeta mest edecek.

Kartepe’ye Nasıl Gidilir?

Marmara Bölgesi’nin en güzel turizm bölgelerinden birisi olan Kartepe, İstanbul Kadıköy ilçesine sadece 1 saat 15 dakika uzaklıktadır. Bu da bölgenin en ağırlıklı ziyaretçisinin İstanbul’dan gelmesine sebep olmakta. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na ise sadece 45 dakika uzaklıkta olması, Kartepe’nin tüm Türkiye’den ve Dünya’nın bir çok noktasından da turist çekmesine imkan tanımakta.

Özel aracı ile gelen okurlarımız E-5 veya Tem otoyolunu kullanarak, İzmit tabelalarını izlemelidirler. Tabelalar sizi bir süre sonra Maşukiye’ye kadar getirecektir. Kartepe Kayak Merkezi, şehrin en önemli turizm potansiyeli olduğu için sizi bölgeye götürecek tabelaları neredeyse şehrin her bölgesinde görmek mümkün.

Kartepe’de Hangi Otel Tercih Edilmeli?

Kartepe’nin zirvesinde diğer kayak merkezlerinden farklı olarak sadece tek otel bulunur. Pistlerin de kullanım hakkına sahip olan Green Park Kartepe Resort, 5 yıldızlı bir kayak oteli olduğu için bir kayak tatilinden beklediğiniz her şeyi bu lüks otelde bulabilirsiniz. Otelin çocuk bakımı, kayak eğitimi hizmetleri de bulunmaktadır.

Cevap bırakın