Kartepe Kayak Merkezi’nde Neler Yapılır?

Kartepe, Kocaeli ilimize bağlı bir ilçedir. Bölgedeki ilk yerleşimler, Roma ve Bizans dönemlerine denk gelmektedir. Sabit yerleşim ise Osmanlı döneminde gerçekleşmiştir. Her daim medeniyet merkezi olmasının sebebi ise meşhur ipek yoludur. Kartepe’nin eteklerinden geçen ipek yolu, bölgenin her asırda gözde olmasını sağlamıştır.Kartepe kayak merkezi son zamanlarda değer kazanmıştır.

Kış turizmi açısından ülkemizin en değerli bölgelerinden birisi olan Kartepe kayak merkezi, diğer kayak merkezleri kadar yüksekliğe sahip olmasa da, İstanbul ve Ankara’ya çok yakın olması sebebiyle sezonda %100 doluluk oranına ulaşmaktadır. Ormanlık bir bitki örtüsüne sahip olan bölgede meşe, çam, kestane ve fındık ağaçları bulunmakta, bölge sık ormanlık yapısıyla muhteşem bir doğa ile ziyaretçilerini karşılamaktadır. Sadece kış aylarında değil, yaz aylarında da gelen turistlere trekking, kamp, piknik veya ATV gezisi gibi çeşitli imkanlar sunmaktadır.

Kartepe’de Neler Yapılır?

3 büyük şehrin (İstanbul, Bursa, Ankara) tam ortasında bulunan Kartepe, kolay ve zorlu pistleri ile her türlü kayak sporları türüne karşılık vermektedir. Kayak sporları haricinde kış aylarında dağ bisiklet turları, binicilik, paraşütle atlama, yamaç paraşütü, avcılık ve paintball gibi aktiviteler de tercih edilmektedir.

Kartepe Kayak Merkezi Ulaşım

Yeni yapılmış olması sebebiyle ülkemizin en modern kayak tesislerinden birisi olan Kartepe’ye ulaşım, dağın eteklerinden itibaren 20 dakika sürmektedir. Yolun üstünde bulunan ve Türkiye’nin saklı cennetlerinden birisi olarak bilinen Maşukiye köyünü de mutlaka gezmenizi tavsiye ediyoruz. Hatta Kartepe’de oldukça yüksek fiyatlar ile kiralanan kayak ekipmanlarını, Maşukiye Köyü’nde bulunan kayak dükkanlarından çok daha ucuz fiyatlara kiralayabilirsiniz.

Şahsi aracı ile gelen okurlarımız mutlaka kar lastiği kullanmalı ve araçlarında zincir taşımalılar. Dağ yolu her ne kadar 7/24 Kocaeli Belediyesi ekipleri tarafından temizlense de, zorlu hava şartları zaman zaman sürücüleri zorlamaktadır. O sebeple mutlaka temkinli ve yavaş bir şekilde tepeye ulaşmayı sağlayınız.

Green Park Kartepe, Kartepe Kayak Merkezi’nde hizmet veren tek oteldir. Bu otelden alacağınız tek Skipass kartı ile uzunlukları 45 kilometreyi bulan onlarca pistte istediğiniz kadar kayabilirsiniz. Kayak pistlerinin tepelerine çıkışında telesiyej kullanılmaktadır. Pistleri kullanmadan önce mutlaka zorluk derecelerine dikkat ediniz, Siyah ve Kırmızı kategorideki pistler zorlu ve tecrübe gerektiren pistlerdir.

Cevap bırakın