Kartepe Kayak Merkezi Hava Durumu ve Kar Kalınlığı

Kış, artık İstanbul’da da iyiden iyiye kendini hissettirmeye başladı. Özellikle son günlerde şiddetli fırtına ve yağmur, kar yağışının habercisi niteliğinde. Peki, siz kar tatili planlayanlar, bu yıl nereye gideceğinize karar verdiniz mi? Eğer daha kararınızı vermediyseniz size bir tavsiye de bulunmak istiyoruz.

Eşsiz doğası ve kartpostallık manzaralarıyla göz zevkinizi doyuran, farklı zorluk derecelerindeki kayak pistleri, son teknoloji mekanik tesisler gibi özelliklerinin yanı sıra İstanbul’a oldukça yakın, son yıllarda kayak severler arasında popülerliği sürekli artan, lüks otellerin yer aldığı ve Uludağ’ın alternatifi; Kartepe Kayak Merkezi.

Kartepe Kayak Merkezi Hakkında Genel Bilgiler

Kartepe Kayak Merkezi'ne Ulaşım - Oteller

Kocaeli’nde yer alan ve yüksekliği 1700 metreye ulaşan Kartepe, kış sporları ile uğraşan ya da doğa yürüyüşleri ile ruhunu dinlendirmek isteyenlerin uğrak noktası haline geldi. Bölge, Kartepe kayak otelleri, ormanları, göl manzarası sayesinde özellikle İstanbul’da yaşayanlar için adeta bir kaçış rotası konumunda.

Kartepe kayak pistleri hakkında bilgi verecek olursak; farklı zorluk derecelerine sahip toplam 12 adet pist bulunmaktadır. Bu pistler zorluk derecesine göre renklendirilmiştir. En uzun kayak pisti 3,5 kilometredir ve Sapanca Gölü manzarasına sahiptir. Kartepe kayak merkezi içerisinde kayak dışında, ATV ya da kızak kiralayabilir, yürüyüş, tırmanış veya Zipline yapabilme imkanına sahipsiniz.

Türkiye’nin en büyük kayak odalarından birine sahip olan Kartepe’de, kayak ekipmanları, snowboard ve kayak takımı kiralama imkanınız bulunmaktadır.

Kartepe Hava Durumu

Kartepe hava durumu hakkındaki bilgilere bakacak olursak yılın en düşük sıcaklığı ortalama 3 derece ile Ocak ayında, en yüksek sıcaklık ise Temmuz ayında olmaktadır. Hava durumu geçmişine göz atacak olursak Kocaeli, en düşük sıcaklığı 1942 yılının Ocak ayında -13 derece, en yüksek sıcaklığı 44 derece ile 2000 yılında gözlemlenmiştir. 365 günün neredeyse 140 günü yağışlı olan bir havaya sahip şehirde, kış sezonun yarısı kar ve yağmur yağışları ile geçmektedir. Kartepe kayak merkezi güncel hava durumu incelendiğinde sıfırın altında 2 ve 9 dereceler arasında olacaktır.

Kartepe Kar Kalınlığı

Son zamanlarda yurdu etkisi altına alan soğuk hava dalgasıyla Kartepe kayak merkezi de dahil olmak üzere birçok kayak merkezinde kar kalınlıkları son zamanlarda artmış bulunmakta. Kartepe kar kalınlığı, güncel olarak 135 cm olarak ölçülmektedir. Daha kış sezonunun başlarında olduğumuzu düşünürsek bu yükseklik biraz daha artacağa benziyor.

Cevap bırakın