Kartepe Gezi Rehberi

Kış ayları içinde olduğumuz şu günlerde, hepimiz nasıl bir tatil yapsak diye araştırma içerisine girmiş bulunuyoruz. Kışın yapabileceklerimiz aktivitelerden en güzeli hiç şüphesiz ki kayak tatiline gitmek. İstanbul’a olan yakınlığı nedeni ile günübirlik veya hafta sonu kaçamakları için en uygun bölgelerden birisi de Kartepe Kayak Merkezi. Modern ve her seviyedeki ziyaretçiye hitap eden pistleri, Kartepe’yi cazip hale getiriyor.

Kartepe’de kayak sezonu Aralık ayında başlayıp Şubat ayının sonunda bitmektedir. Buradan, Kartepe’nin büyük kayak merkezlerimiz arasındaki en kısa kayak sezonuna sahip olduğunu da söyleyebiliriz. Elbette bazı senelerde, bu tarihlerde değişiklik olabiliyor. Yola çıkmadan önce meteorolojinin web sitesinde Kartepe Kayak Merkezi pistlerindeki kar kalınlığını kontrol etmekte fayda var.

Kartepe’ye Nasıl Gidilir?

Kayak merkezine toplu ulaşım imkanı çok kısıtlı, o nedenle Maşukiye’ye geldikten sonra taksileri kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Bu gibi durumlar ile karşılaşmamak için Kartepe’ye ulaşmanın en mantıklı yolu özel araç kullanmak veya araç kiralamak olacaktır.

İstanbul’dan trafiğin olmadığını da hesaba katarsak 1 saat içerisinde Kartepe’ye ulaşmak mümkün oluyor. Adeta İstanbul içerisindeki bir alış veriş merkezine gidiş süresi olan bu süre sayesinde Kartepe, özellikle hafta sonlarında çok ciddi bir yoğunluğa ulaşmaktadır.

Özel aracı ile Kartepe’ye gidecek olan ziyaretçilerin araçlarında mutlaka kar lastiği takılı olmalı ve araçlarda her ihtimale karşı zincir bulundurulmalıdır.

Kayak Ekipmanı Kiralamak

Kayak sporları ile içli dışlı olanlar daha iyi bileceklerdir ki, kayak ekipmanları oldukça pahalı araç gereçlerdir. Özellikle kayağa yeni başlayacak ziyaretçilerin yapması gereken en mantıklı şey, kayak ekipmanı ve kayak kıyafetlerini kiralamak olacaktır.

Kartepe’nin zirvesindeki tek otel olan The Green Park Resort konaklama tesisinin kendisine ait bir kayak odası bulunuyor. Burada kayak ekipman kiralama ücretleri biraz yüksek, o nedenle Kartepe’ye gelirken mutlaka içinden geçeceğiniz Maşukiye beldesindeki kayak mağazalarından da kiralama yapabilirsiniz. Bu mağazalardaki fiyatlar, zirveye göre %30 daha uygun, siz yine de pazarlık yapmayı ihmal etmeyiniz.

Ortalama olarak tüm kayak takımı, kıyafet ve aksesuarların günlük kiralama bedelinin 150 lira civarında olduğunu söyleyebiliriz. Kiralama süreniz uzadıkça, 1 güne düşen kiralama maliyetinin de düştüğünü söyleyebiliriz.

Kartepe’de Konaklama

Kartepe’de konaklama konusu çok basit zira pistlere yakın sadece tek otel bulunuyor. Green Park Kartepe Resort, aynı zamanda tüm kayak merkezinin de işletmecisi ve hak sahibi. Özellikle yoğun günlerde otelde yer bulmak imkansız olduğu için Kartepe tatillerinizi mutlaka aylar öncesinden organize etmenizi ve rezervasyonlarınızı erken tarihlerde yapmanızı öneriyoruz.

Özel aracı olan konuklar ise pistlere 20 kilometre uzaklıkta olan Maşukiye otellerinde konaklayabilirler. Aşıklar köyü olarak bilinen Maşukiye’nin de kendisine has bir atmosferi var. Konaklama yapmasanız dahi Maşukiye’ye de en az 1 gün ayırmanızı öneriyoruz.

Kartepe Kayak Merkezi Özel Ders Ücretleri

Kayak tatilinizde kayak yapmayı elbette kendi çabalarınız ile de öğrenebilirsiniz fakat bu çok uzun sürebilir. Öyle ki hiç kayak yapamadan evinize dönmek zorunda kalabilirsiniz. Kendi çabalarınız ile aylarca öğrenemeyeceğiniz teknik ve ince detayları, 2-3 saatlik bir özel ders sonrasında kavrayabilirsiniz. Profesyonel eğitmenler tarafından verilen özel derslerde sadece teorik bilgiler değil aynı zamanda eğitim pistlerinde pratik teknikler de öğretilmektedir.

Kartepe Kayak Merkezi’nde profesyonel eğitmenler tarafından verilen özel ders ücretlerinin saatliği 120 lira civarında. Bu fiyat size çok geliyorsa grup halinde alınan derslere de katılabilirsiniz. Bu şekilde fiyatlar 60-70 liraya kadar düşebilmektedir.

3 saatlik bir özel ders sonrasında, Kartepe’de bulunan yeşil renkli pistlerde şansınızı deneyebilirsiniz.

Cevap bırakın