İstanbul Yakın Kartepe Kayak Merkezi

Kocaeli ili sınırları içerisinde bulunan Kartepe Kayak Merkezi’nin en önemli avantajı, İstanbul’a çok yakın olması. Ülkemizdeki bir çok popüler olmayan kayak merkezinden çok da farkı olmamasına rağmen, 20 milyonluk bir kente neredeyse sınır olması sayesinde hızlı gelişen Kartepe Kayak Merkezi, henüz sahip olduğu potansiyeli tam manası ile kullanamıyor.

Bu eksiklikte ise zirvede sadece 1 tane otel bulunması ve pistlerin yeterli kalitede olmaması önemli rol oynamaktadır. Pistler her ne kadar Uluslararası standartlara uygun olsalar da, bazı sezonlarda karın az yağması sonucunda boş kalabiliyorlar. Günümüzde, kayak merkezlerinin bir çoğunda bulunan suni karlama sitemlerinin Kartepe’ye de kurulmasına artık zorunluluk gözüyle bakılmaktadır.

2000’li yıllardan sonra adını duyurmaya başlayan Kartepe Kayak Merkezi, İstanbul halkının da bu bölgeyi tanıması ile bugünkü haline kadar ulaştı. Ülkemizde kayak sporlarına olan ilginin giderek arttığını da hesaba katarsak, Kartepe’de kaymak giderek daha zor hale gelecektir. Özellikle sömestr ve hafta sonlarında Kartepe’deki pistler ve konaklama tesisleri neredeyse %100’lük bir doluluk oranına ulaşmaktadır.

Kartepe’de Hafta Sonu Keyfi

Kartepe Kayak Merkezi’nde hafta sonu güzel bir gün geçirmek istiyorsanız Mart ayının ilk haftasını tercih edebilirsiniz. Merkezde kayak sezonu 3 ay gibi kısa bir sürede yaşandığı için Aralık, Ocak ve Şubat aylarındaki tüm hafta sonlarında inanılmaz bir kalabalık olmaktadır. 1 saatlik mesafesi ile yüz binlerin ilgisini çeken Kartepe, dar pistleri ve sınırlı konaklama tesisleri ile maalesef bu ilgiyi kaldıramıyor.

Bundan daha kötüsü ise lift sistemleri ve pist kalitesi. Tam manası ile ezilmemiş pistler, kayak ve snowboard gibi aktiviteleri olumsuz etkilemektedir. Ayrıca diğer kayak merkezlerine göre hantal kalan mekanik lift sistemleri de çok fazla sıra beklemenize sebep oluyor. Bu kadar bekledikten sonra sizi 30 dakikalık bir kayak keyfi beklemiyor zira Kartepe’deki kayak pistleri oldukça kısa. 30 dakika bekleyip, 5 dakikada kaymak bir süre sonra can sıkıcı olabiliyor.

Kartepe’nin Güzel Yanları

Kayak yönünden fazlasıyla eleştirdiğimizin farkındayız. Eleştirilerimiz dikkat edersiniz ki hafta sonu ve kalabalık günler için geçerli. Hafta içi günlerde giderek Kartepe’den daha çok zevk alacağınızdan biz eminiz.

Kartepe’nin en güzel yanı hiç şüphesiz ki muhteşem çam ormanları ve Sapanca Gölü manzarası. Kayak yaparken daima bu manzarayı görebiliyor olmak muhteşem bir şey. Hafta içi günlerde otelde de yoğunluk olmaması nedeni ile çok daha uygun fiyatlar ile konaklayabilirsiniz. Yine özel ders ve ekipman kiralama fiyatlarında da düşüş gözlemlenmektedir.

Kartepe’nin bir diğer güzel yanı da Maşukiye beldesine komşu olması. Daha önce bir köy olan Maşukiye, masallara konu olmuş bir aşıklar köyü. Maşukiye’nin sokaklarında dolaşmak başlı başına hoş bir gezi ve sonrasında da mutlaka bir balıkçı da kiremitte alabalık yemeyi ihmal etmeyiniz. Ayrıca Maşukiye’de bulunan kayak mağazalarından, Kayak Merkezi’ndekilere nazaran çok daha uygun fiyatlara kayak ekipmanları, kıyafetleri ve aksesuarlarını kiralayabilirsiniz.

Kartepe’ye Ulaşım

Kocaeli’ne girdikten sonra tüm tabelalar sizi şehrin en önemli turizm potansiyeli olan Kartepe Kayak Merkezi’ne yönlendirecektir. Maşukiye’yi geçtikten sonra sizi 20 kilometrelik bir dağ yolu bekliyor olacak. Özel aracı ile gelen okurlarımız mutlaka kar lastikleri takılı halde seyahat etmelidir. Yollar her ne kadar 7/24 Kocaeli Belediyesi tarafından temizleniyor olsa da aracınızda zincir bulundurmanız zorunlu. Sık yapılan Jandarma denetimlerinde, zinciri ve kar lastiği bulunmayan araçlar geri şehre gönderilmektedir.

İstanbul Kadıköy’den Kartepe Kayak Merkezi’ne ulaşmak ortalama olarak 1 saat 15 dakika sürmektedir.

Cevap bırakın