Eğlenceli Kayak Disiplini Snowboard

Snowboard, kış sporları arasında en çok rağbet gören ve uygulanması oldukça eğlenceli bir kayak disiplinidir. İki bacağın tek bir tahta üzerinde sabitlenip, eğimli bir pistte aşağı doğru kayıldığı bir kış sporu türüdür.

Sokaklarda gördüğümüz kayaklara çok benzeyen board için, o kayakların modifiyeli hali diyebiliriz. Kayakların tekerlerinin alınmış ve üzerine kayak botlarının bağlama noktaları eklenmiş şekline benzemektedir. Yüksek tempolu olması, daha güvende hissettirmesi ve eğlence dozunun yüksek olması sebebiyle, gençler tarafından çok daha fazla talep görmektedir.

Bu sporun tahtasını her ne kadar kaykaya benzetmiş olsak da, snowboard yapmak maalesef sokaklarda kayak yapmak kadar kolay değil. Tıpkı kayak yapmak için özel ders alındığı gibi, güvenli bir şekilde snowboard yapmak ve aynı zamanda bu spordan zevk almak için de profesyonel bir eğitmenden özel ders almak oldukça faydalı olacaktır. Türkiye’deki kayak merkezlerinde eğitmenlik yapan birçok profesyonel, 3 yaşından sonraki çocukların da snowboard dersi alarak bu sporu öğrenebileceğini ifade ediyorlar.

Snowboard Sporunun Tarihi

Kayak sporlarının tarihi oldukça eski olsa da snowboard hala yeni bir kayak disiplini olarak geçmektedir. İlk kez 1961 yılında denenen bu disiplin, kayak pistlerinde değil su üzerinde denenmiştir. İlk başlarda ayakların board üzerine sabitlenecek aparatları olmasa da daha sonra Jack Burton Carpenter isimli mucit, bu şekilde olmasının kayağı çok daha verimli bir aktiviteye dönüştüreceğine karar verdi.

Snowboard sporunun bulunması 50 yılı geçmiş olsa da ülkemize girişi milenyumdan sonra gerçekleşmiştir. 2006 yılında kurulan ilk milli snowboard takımı sonrasında, TKF ülkemizde bu sporu geliştirmek adına atılımlar yapmıştır. Ülkemizde bu sporun geç gelişmiş olmasının sebebi, kayak merkezi yöneticilerinin snowboard tahtalarının pist kalitesini bozmasından şikayet etmeleriydi. Daha sonraları, spora olan ilgi artmaya başladıkça, kayak merkezlerinin bir çoğunda snowboardculara özel pistler yapılmıştır. Günümüzde Erciyes, Uludağ, Palandöken, Kartepe ve Kartalkaya gibi modern kayak tesislerimizin tamamında snowboard pisti bulunmaktadır.

Snowboard Nasıl Seçilir?

Bu spora ilk kez başlıyorsanız, board seçimi konusunda çok da fazla seçeneğiniz olmadığını hatırlatalım. Snowboard sporunda acemi olanlar ve ilk başlayanlar daha yumuşak ve geniş bir board seçimi yapmak zorundadır. Bu sayede dengede durmanız kolaylaşacak ve dönüşleriniz çok daha rahat olacaktır. Bu tür boardlar ile serbest stilde snowboard yapabilirsiniz. Bu tahtalar, yüksek hızlar veya keskin dönüşler için uygun değildir. Bir acemi bu tahta ile büyük keyif alabilir fakat bu yumuşak tahtalar, deneyimli bir snowboard sporcusunu tatmin etmeyecektir.

Snowboard seçiminde, tatilinizi hangi kayak merkezinde yaptığınızda önemlidir. Kayak merkezi tercihini, fiyatlara göre her sezon farklı yapıyorsanız kuyruklu ve burnu dik bir board seçmek mantıklı olacaktır. Bu tür tahtalar, neredeyse Dünya’daki tüm kayak merkezlerinin pistlerine uyum sağlamaktadırlar.

Sürekli gittiğiniz kayak merkezinin pistleri sert ve ezilmiş bir yapıysa sahipse, daha dar ve sert olan tahtaları tercih edebilirsiniz. Bu sayede yaptığınız sporu çok daha fazla hissedersiniz ve kontrol tamamen vücudunuz da olacaktır.

Türkiye’deki En İyi Snowboard Pistleri

Kayak Tatiline Gitmeden önce Mutlaka Araştırma Yapın

Coğrafi yapısı nedeniyle, Kış sporları için çok elverişli olan ülkemizdeki birçok kayak merkezinde, snowboard pistleri bulunuyor. Snowboard için en uygun pistler, toz karlı zemine sahip olanlarıdır. Bu doğrultuda bu spora gönül verenlerin ilk tercih etmeleri gereken kayak merkezlerinin Erzurum Palandöken Kayak Merkezi ve Kars Sarıkamış Kayak Merkezi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Özellikle Sarıkamış Kayak Merkezi, kristal kar yapısı ile Dünya çapında ün salmıştır.

Bu iki kayak merkezimize ek olarak Kartalkaya, Erciyes ve Uludağ kayak merkezinde de özel araçlar ile pistler bu spor için uygun hale getirilmektedir.

Cevap bırakın