Snowboard Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kış aylarını beklememe sebebimiz olan snowboard yapmak , bazı okurlarımız için yeni bir heyecan olabilir. O neden snowboard yaparken nelere dikkat edilmelidir konusundan önce snowboard nedir, ne değildir gibi temel bilgileri aktarmaya çalışalım.

Snowboard Nedir?

Snowboard Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dağların beyaz ile buluştuğu ve adeta aşk yaşadığı zirvelerinde, bir tahta parçası ile adrenalin dolu dakikalar yaşayabileceğimiz bir Kış spor dalıdır. Kayak, kaykay ve sörf gibi sporlardan türemiş olsa da, onların tamamından çok daha eğlenceli ve yine çok daha doğanın içindeki bir spordur.

Efor isteyen ve çok eğlenceli bir spor dalı olduğu için genel olarak gençler tarafından tercih edilmektedir. Kayak merkezleri gençlerin bu ilgisini görmüş ve bu spora özel kayak pistleri oluşturmuştur. Zira snowboard, yapısı gereği sert ve düz bir zemin istemektedir. Toz ve kristal kar türüne sahip kayak merkezleri, snowboard sporcularının daha çok ilgisini çekmektedir.

60’lı yıllarda keşfedilen Snowboard, ilk olarak 1998 yılında Japonya Olimpiyatlarında, Olimpik bir branş olarak yer almıştır. Bu kilometre taşı, Snowboard için dönüm noktasıdır. Bu tarihten sonra Snowboard, tüm dünyada hızla yayılmış ve artık kayak kadar tercih edilen bir Kış sporu türü olarak dünyadaki yerini almıştır.

Snowboard Sporu Hakkında Temel Bilgiler

Snowboard Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Snowboard hazırlıklarınız tamam ve artık pistlere doğru çıkmaya başlamışsanız, çok şanslı olduğunuzu söyleyelim. Çünkü çok eğlenceli ve muhtemelen ömür boyu yapacağınız bir Kış sporunun ilk anlarını yaşıyor olacaksınız.

Snowboard’a başlamadan önce ilk tespit etmeniz gereken şey rehber ayağınızdır. Normalde sağ ayağınız güçlü olabilir fakat bu rehber ayağınızın da sağ ayak olacağı manasına gelmeyecektir. Rehber ayağınıza karar vermek için sert bir zeminde kaymayı deneyin, refleks olarak ilk hangi ayağınızı öne atıyorsanız, o ayağınız rehber ayağınızdır.

Tahtayı, vücudunuzla kontrol edeceğiniz için board ile adeta bir bütün olmalısınız. Bu uyumun sağlanması için de, kayak botlarının board üzerine kusursuz bağlanması gerekir. Bunun için bulunan bağlamaların, botla tahtayı ayağınız devinmeyecek şekilde bağladığından emin olmalısınız. Bu, olası sakatlıkları önlemek adına oldukça kritik bir durumdur. Gevşek bağlanan botlar, sürüş esnasında bilek incinmelerine sebep olacaktır.

Hareket etmek için ise tahtaya, ayaklarınız ile baskı yapmayı keşfetmelisiniz. Omurganız daima dik ve dizleriniz bükük olmalıdır. Herhangi bir baton olmadığı için hızlanma, dönme veya durma gibi tüm eylemleri vücudunuz ile yapacaksınız. Hızlanma ve durma ayaklar ile yapılırken, dönüşleri bel ve omuzlarınız ile yapacaksınız. İlk zamanlarda sadece ayakta durabilmeyi ve küçük dönüş yapabilmeyi denemeniz yeterlidir.

Snowboard Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Snowboard Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öğrenmesi kayak kadar zor olmadığı için bir arkadaşınızla da öğrenebilirsiniz. Yine de hızlı bir eğitim aşaması ile belli bir seviyeye hemen çıkmak için özel ders almanızı tavsiye ediyoruz. Sakatlıkları engellemek ve tatiliniz boyunca kayabilmek adına, özel derslerin maliyetlerini çok da gözünüzde büyütmemenizi öneriyoruz.

Snowboard, çok eğlenceli bir spordur o yüzden kendinizi kasmayın. Düşün, kalkın ve sonra tekrar düşün. Bu spor düşe kalka öğrenilen bir spordur. Ayrıca düştünüz diye birilerinin size güleceği son yer kayak pistleridir, çekinmeden düşün.

Tatil öncesinde vücudunuzu snowboard için hazır tutun. Snowboard sadece bir tahta ile yapıldığı için vücudun tüm kaslarını çalıştırır ve biraz yıpratır. Buna hazır olmayan bünyeler, 1 haftalık tatillerinde sadece 1 gün snowboard yapabilirler. Zira sonraki 6 gün kas acısı çekeceklerdir.

Ekipman ve kıyafet kaliteniz daima birinci sınıf olsun. Ucuz ve kalitesiz malzemelerin, size çok pahalıya mal olacağı bir alandır kayak sporlar. O nedenle hastalanmamak ve sakatlanmamak adına mutlaka en iyi ekipman ve kıyafetler eşliğinde bu sporu yapın.

Cevap bırakın