Kartepe’de Kayak Sezonu Ne Zaman Başlıyor?

İnsanlar hayatın sıkıntılarından, yoğun işlerde çalışmaktan yorulup kendisini ve ruhunu dinlendirecek yerler ararlar. Bazen de arkadaşlarıyla ve ailesiyle eğlenmek anı yaşamak isterler. Bunlara en güzel ilaç ise bir tatile çıkmaktır. İnsanlar ya deniz kenarına giderek yüzerler güneşlenirler yada dağlara kayak yapmak için kış mevsimini beklerler. Buralarda karlar erken düşer geç kalkar. Kartepe’de kayak sezonu kış mevsiminde başlamaktadır ve sezon Mart ayının sonuna kadar devam eder. Bu sayede uzun süre eğlenebilirler. Aylarca yerli ve yabancı ziyaretçilerini ağırlarlar. Buralarda kış mevsiminde her türlü kayak aktivitelerini yaparken restoranların şahane lezzetleriyle de tanışırlar. Kartepe Kayak Merkezi, Türkiye’nin en gözde kayak merkezlerden birisidir.

Kartepe’de Kayak Sezonu

Kartepe Kayak Merkezi ve Kartepe Otelleri - kayak

Kartepe gibi kayak yapılabilecek dağlara karlar genellikle erken yağmaktadır. Daha sonra kar yeryüzüne düşer. Dağlara kar yağmasıyla havalarda soğur. Dağlardan kar kalkmadıkça da havalar tam anlamıyla ısınmaz. Bu yüzden dağlarda karlar uzun süre etkisini sürdürmektedir. Kartepe’de kar genellikle kasım, aralık gibi düşer. Kayak sezonu ise 15 Aralıkta başlar. Buradaki kar kalınlığı yıllara göre 2 metre veya 80 cm olabilir. Samanlı dağların zirvesi olan Kartepe aralık ayında kar kalınlığı 25 cm kadar ulaşır. Kartepe’de pistlerin uzunlukları 400 ile 3 bin 500 metre arasında değişmektedir. Yeni yılda 14 kayak pistine yenileri de eklenmiştir. İkisinde teleksi olan kolay, orta, zor derecedeki pistler, üçünde telesiyej olmak üzere 18’e kadar çıkarılmıştır. Ayrıca snowboard pistide de 20 tane daha eklenmiştir. Kar kalınlığı 80 cm’ye ulaştığında ise bu pistler ziyaretçilere açılmaktadır.  Özellikle yılbaşında gelen çiftlere rüya gibi tatil imkânı sağlamaktadır.

Kartepe’de Eşsiz Konaklama Sunan Oteller

Kartepe Kayak Merkezi ve Sizi Bekleyen Doğa - teleferik

Kartepe merkezindeki oteller dağa bakan muhteşem manzaralıdırlar. Restoranlarındaki köy kahvaltısı ve yöresel yemek çeşitleri ile tadını damanızda bırakacaktır. Bu otellerde bilardo, masa tenisi gibi spor aktiviteleri de yer alır. Ayrıca barlarında sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenebilir cafesinde arkadaşlarınızla veya ailenizle hoş sohbet edebilirsiniz. Kartepe otelleri konaklamanın yanında kayak malzemelerini de kiralama imkânı sunmaktadır. Snowboard, ayakkabı, baton gibi malzemeleri kiralamaktadır. Doğa tutkunlarının kamp, piknik ve yürüyüş yapabilecekleri Kuzu ve Altıoluk yaylaları da vardır.

Cevap bırakın