Kartepe ve Bölgesinin Özellikleri

İstanbul’a sadece 110 kilometre mesafede olan doğa cenneti Kartepe geliş yolunda,trafiğin olmadığını düşünürsek sadece 1 saat 15 dakikada ulaşabilirsiniz. TEM Otoyoluna girdikten sonra İzmit tabelalarını izleyerek Maşukiye çıkışına kadar ilerleyebilirsiniz. Maşukiye’ye giriş yaptığınız andan itibaren zaten her tarafta Kartepe Kayak Merkezi tabelalarını görüyor olacaksınız. Şehrin en önemli turizm potansiyeli olan kayak merkezini, bulamamak imkansız. Maşukiye’den tepeye çıkmak ise yaklaşık olarak 30 dakika sürmektedir. Dağ yolu zorlu hava şartlarında sizi yolda bırakabilir, o yüzden kar lastiği takılı aracınızda mutlaka bir de zincir bulundurmayı ihmal etmeyin.

Kartepe Kayak Merkezi’ne Ne Zaman Gidilir?

Doğa Cenneti Kartepe

Kayak merkezine elbette kış aylarında gidilir fakat aynısını Kartepe’nin kendisi için söyleyemeyeceğiz. Zira Kartepe, Kış aylarında olduğu kadar Yaz aylarında da tam bir cazibe merkezi. Yaz boyunca açık olan lift sistemleri ile dağın tepesine çıkarak muhteşem Sapanca Gölü manzarasını izleyebilirsiniz. Kendi aracı ile tepeye çıkan ziyaretçilerin ödeyeceği tek ücret ise 20 liralık otopark ücreti olacaktır. Aracınız gün boyunca otoparkta kalabilir.

Kışın onca kalabalığın arasında fark edemediğiniz doğal güzellikleri yaz aylarında çok daha rahat fark edebiliyorsunuz. Kartepe’nin zengin bitki örtüsü, çeşitli ağaçları ve doğal yaşam alanları, harika bir bisiklet turu ve yürüyüş keyfi sunmakta.

Doğa Cenneti Kartepe ve Yaylaları

Doğa Cenneti Kartepe-yayla

Yaz aylarında Kartepe’nin en çok ilgi çeken yanı ise elbette yaylaları. Dağın eteğinde kurulmuş olan bu yaylalar, tepedeki güneşe rağmen çok serin bir havaya sahip oluyorlar. Buralarda arkadaşlarınızla beraber kamp kurarak, çok eğlenceli ve huzurlu birkaç gün geçirebilirsiniz.

Bunun yanında yaylalarda ve Kartepe’de bulunan park alanlarında aileniz ile beraber piknik yapabilirsiniz. Bu alanların bir çoğunda Kış aylarında da piknik ve mangal keyfi yapılabildiğini de hatırlatalım. Elbette çiçek, böcek ve yeşilliklerin içinde piknik yapmak çok daha eğlenceli oluyor.

Kartepe Ulaşım

Özel aracınız yok ise İstanbul’dan Kartepe’ye otobüsler ile de gelebiliyorsunuz. Fakat bunun için İstanbul’un sınırında bulunan Tuzla ilçesine gelmeniz gerekiyor. Kocaeli Belediyesinin yönetiminde olan otobüsler Tuzla’dan kalkarak sizi Kartepe Kayak Merkezi’ne sadece 1 saat içerisinde getiriyorlar.

Cevap bırakın