Kartepe Tabiat Parkı Sizleri Bekliyor!

Kartepe, çok geniş bir doğal güzelliklerin birleştiği bir turizm bölgemizdir sadece kış mevsiminde değil neredeyse yılın her anında, Kartepe’de mutlaka yapılabilecek birçok aktivite var ve Kartepe’de kamp yapmak da bu eğlenceli aktivitelerden bir tanesi.Çok yaygın bilinen bir yanlış Kartepe’nin sadece Kartepe Kayak Merkezi’nden ibaret olmasıdır ve tabiki bu yazımızda size Kartepe’de başka neler yapabileceğinizi paylaştık. Kartepe Tabiat Parkı, kayak merkezi dışında en fazla ziyaret edilen merkezlerden biri olarak dikkat çekiyor.

Kuzu Yayla Tabiat Parkı

Kocaeli'nin Gözdesi Kartepe Kayak Merkezi

Çadır kampı yapabileceğiniz veya sadece piknik için de gidebileceğiniz muhteşem bir yer. Yeşilin neredeyse her tonunun bulunduğu tabiat parkı, özellikle İstanbul’dan gelen günübirlikçilerin uğrak yeri. Yaz aylarında çok kalabalık olsa da bahar aylarında ve hafta içlerinde nispeten daha tenha diyebiliriz.

Çadır kurmanın bedelinin sadece 20 lira olduğu kampta gece boyu da kalabilirsiniz. Fakat gece çadırda konaklayacaksanız her türlü zorluğa hazırlıklı olmanızı tavsiye ediyoruz. Bölge iklimi gereği sürekli yağış aldığı için sabah kalktığınızda zemini tamamen ıslak bulabilirsiniz. Bir de mutlaka ateş yakmalısınız zira bir dağın yamaçlarında olduğunuzu unutmayın, yazın ortasında dahi gece ciddi manada üşüyebilirsiniz. Ayrıca bölgede çok sayıda yabani hayvan bulunmaktadır, bu hayvanlardan korunmak adına aracınızı yakında tutmalı ve diğer kampçılara yakın konumda olmalısınız. Hayvanlar sizi yalnız görürlerse, yaklaşabilirler.

Kartepe’de Yürüyüş

Kartepe Tabiat Parkında Kamp Yapabilirsiniz

Kamp haricinde kuzu yayla tabiat parkında harika trekking parkurları bulunuyor. Bu parkurlarda yürüyebilir veya bisiklet sürebilirsiniz. Çok sık ağaçlar ile kaplı olduğu için yürümenin çok daha zevkli olduğunu söyleyelim.

Kuzu Yayla Tabiat Parkı Nerede?

Doğa Harikası Kartepe'de Kamp Yapmak

Kartepe Kayak Merkezi’ne giderken mutlaka içinden geçmeniz gereken Maşukiye merkezden, Kartepe’ye doğru ilerlerken 10 kilometre sonra yaylayı gösteren tabelalar ile karşılaşacaksınız. Bu da İstanbul’dan çıkan bir yolcunun yaklaşık olarak 1.5-2 saat içerisinde yaylaya gelebileceği manasına geliyor.

Kartepe’de sadece Kuzu Yayla Tabiat Parkı değil Molla Yakup Çayırı Kamp Alanı ve Suadiye Tabiat Parkı gibi de alanlarda çadırlarınızı kurabiliyorsunuz.

Sessiz ve sakin ortamlar olması sebebiyle çadır kurmak, ateş yakmak ve piknik yapmak için çok uygun olan bu tabiat parkları, özellikle İstanbul’un keşmekeşinden sıkılmış olan bünyelere çok iyi geliyor. Kamp alanları genel olarak Kartepe’nin 1200 ila 1600 metreleri arasında bulunuyor.

Cevap bırakın