Kartepe Kayak Merkezi Gezisi

Kartepe’de uzunlukları 45 kilometreyi bulan onlarca pist bulunmaktadır. Mavi ve yeşil pistler kolay, kırmızı ve siyah pistler ise zor kategoridedir. Kayak pistlerinde ziyaretçileri tepeye taşıyan, telesiyej sistemleri bulunmaktadır. Dört farklı noktada lift sistemi bulunan Kartepe Kayak Merkezi ve çevresinde 3 noktada telesiyej bulunurken, 1 noktada ise teleski adı verilen taşıma sistemi kullanılmaktadır.

Green Park Kartepe oteli tepedeki tek yetkili oteldir ve ekipman kiralamanız için 1 adet kayak odası bulunmaktadır. Fiyatların bir hayli yüksek olduğunu belirtelim. Kendi ekipmanlarınızı getirdiyseniz direkt olarak kaymaya başlayabilir veya dağ yoluna gelirken daha uygun fiyatlar ile ekipman kiralayan dükkanlardan alışveriş yapabilirsiniz.

Otelden alacağınız tek bir Skipass kartı ile Kartepe Kayak Merkezi’ndeki tüm pistlerden faydalanabilirsiniz. Öğlen saatlerinde merkeze giriş yapmış iseniz yarım günlük sınırsız kartı almanızı tavsiye ederiz, sabah erken saatlerde giriş yapan okurlarımız ise tam gün kayabilecekleri kartı alabilirler.

Kartepe Kayak Merkezi ve Maşukiye

Kartepe'de Atv ile Safari - Yarış

Kartepe Kayak Merkezi’nin en güzel yanlarından birisi de Maşukiye Köyü’ne çok yakın olmasıdır. Sadece 6.000 kişinin yaşadığı Maşukiye, Kartepe’nin eteklerinde kurulu ve çok sevimli bir köydür. İstanbul’un ve diğer büyük şehirlerin karmaşasından kaçmak isteyenler için muhteşem bir doğal güzelliğe sahip olan Maşukiye, ayrıca gezerken yorulan bünyelere adeta ilaç gibi gelecek kiremitte balık lezzetine de sahiptir. Kayak Merkezindeki menüleri pahalı bulan ziyaretçilerin bir çoğu, nispeten daha uygun fiyatlı olan Maşukiye lezzetlerini denemekteler.

Maşuk ekini ‘aşk’ kelimesinden alan Maşukiye, aşıklar köyü olarak bilinmektedir.

Kartepe Kayak Merkezi’ne Ne Zaman Gidilir?

Kartepe'de Dikkat Edilmesi Gerekenler - Tesis

 

Kartepe 1650 metre yüksekliği ile bir kayak merkezi için düşük bir rakıma sahiptir. Bu sebepten dolayı kış sezonu sadece 3 aylık bir dilimde verimli olarak kullanılabiliyor. Aralık ayının başında başlayan kayak sezonu, Mart ayının ilk haftasında son bulmaktadır. Son yıllardaki iklim değişikliği sebebiyle, Kartepe’de sezonun ortasında dahi kar yüksekliği bir anda düşebilmektedir. Bu nedenden dolayı Kartepe Kayak Merkezi’ne gitmeyi planlayan okurlarımızın, gitmeden 1 gün önce bölgedeki kar kalınlığını online olarak öğrenmelerini tavsiye ediyoruz. Merkezdeki kar kalınlığı, sezon ortalamasına göre 1 ila 2 metre arasında olmaktadır.

Cevap bırakın