Dört Mevsim Parlayan Yıldız Kartepe

Her sene çeyrek milyondan fazla turist ağırlayan Kartepe Kayak Merkezi ve muhteşem ormanları ile Marmara Bölgesi’nin adeta parlayan yıldızı konumunda. Sapanca Gölü’nü ve İzmit Körfezi’ni gören Kartepe, beyaz ve yeşilin en güzel tonları ile ziyaretçilerini karşılıyor. Kış sporlarının neredeyse tamamının uygulanabildiği merkez, coğrafi özellikleri ve doğal güzellikleri ile sadece yerli turistleri değil yabancı turistleri de ağırlıyor.

Yılın her mevsiminde ilgi odağı olan Kartepe, ziyaretçilerine Kar kayağı, su kayağı, off road, jeep safari, trekking, ATV safari, olta balıkçılığı, oryantring, motocros, enduro, yamaç paraşütü, dağ bisikleti, ralli yarışları, kampçılık, kros, fotoğraf turları, paintball, izcilik gibi onlarca farklı aktiviteye katılma imkanı sunmaktadır.

Kartepe’nin Muhteşem Manzarası

Tatlı su kaynakları ve çok lezzetli balıkları bulunduran dereleri ile tanınan Kartepe, yöresel lezzetleri ile de ziyaretçilerine unutulmaz bir tatil yaşatıyor. Doğal güzelliklerine ek olarak modern pistleri de bulundurması, Kartepe’nin dünya çapında ilgi çekmesini sağlamaktadır. Özellikle İstanbul gibi Uluslararası hava trafiğinin merkezindeki bir şehre 1 saatlik uzaklıkta olması, Kartepe’yi yabancı turistler için de avantajlı bir konuma koymaktadır. Günümüzde Kartepe Kayak Merkezi, Uludağ ve Kartalkaya’dan sonra bölgesinin en çok ziyaretçi çeken Kış turizm merkezidir.

Kartepe’de Kış Sporları

Kar kalınlığının istenilen seviyeye gelmesi ile açılan kayak sezonu, yüz binlerce insanın Kartepe’ye akın etmesine sebep oluyor. Kartepe’de kayak sezonu her sene Aralık ayının 2. haftası ile beraber açılmaktadır. Elbette kar kalınlığı bazı sezonlarda daha erken veya daha geç de istenilen seviyeye ulaşabiliyor. Merkez, özellikle sömestr ve yılbaşı tatillerinde %100’e varan bir doluluğa ulaşmaktadır.

Yoğun zamanlarda konaklamalı bir kayak tatili yapmayı hedefliyorsanız, mutlaka erken rezervasyon fırsatlarından faydalanmanız gerekiyor. Kartepe’nin zirvesinde sadece The Green Park Resort oteli bulunmaktadır. Pistlere yakın bu 5 yıldızlı otelde konaklamak için mutlaka planlarınızı Yaz aylarından yapmaya başlamanızı öneriyoruz.

Kartepe’de 4 lift sistemi bulunmaktadır. Pistlerin uzunluğu 400 ila 3500 metre arasında değişen Kartepe, ılıman iklimi sayesinde keyifli bir kayak deneyimi vadediyor. İstanbul, Ankara ve Bursa’nın merkezine kalan Kartepe’ye ulaşım oldukça rahat.

Kartepe Kayak Merkezi pistlerinde, kayağa yeni başlayan veya bu spora yıllarını vermiş sporcular, kendilerine uygun bir parkur bulabiliyorlar. Pistlerde sürekli kaymak ve lift sırası beklememek için hafta içi günlerde Kartepe seyahatinizi yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Kartepe’de Dört Mevsim

Kocaeli bir sanayi ili olarak bilinse de, Kartepe gibi bir doğal merkezi sayesinde yılın her ayında yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerlerinden birisidir. Turizm hareketliliğinin 4 mevsim boyunca yaşandığı Kartepe, başta İstanbul olmak üzere 80 ilden de turist çekmektedir. Özellikle kampçılık alanında gelişmiş altyapısı ve ormanlık alanları sayesinde, ülkemizin lideri konumundadır.

Kayak sporlarına ek olarak doğa sporlarına olan ilginin de ülkemizde giderek artıyor olması, Kartepe gibi kuş gözlemciliğinden yamaç paraşütüne kadar onlarca farklı doğa sporuna imkan tanıyan Kartepe’ye de olumlu yansımaktadır. Hırçın derelere sahip Kartepe’de su kayağı ve kano sporları da yapılabilmektedir.

Kartepe’nin en büyük avantajlarından birisi de eteklerinde Maşukiye gibi ayrı bir doğal güzelliği barındırıyor olmasıdır. Zirvenin eksik kalan konaklama ihtiyacını karşılayan bu aşıklar köyü, aynı zamanda konuklara muhteşem alabalık lezzetini de tattırmaktadır. Uygun fiyatlara güzel bir gün geçireceğiniz Maşukiye’den sonra ise yine çok yakında olan Sapanca Gölü’ne uğramayı ihmal etmeyin.

Kartepe’nin çevresinde 5 yıldızlı otelden, pansiyonlara kadar çok fazla konaklama seçeneği bulunmaktadır.

Cevap bırakın